Ödüllerimiz | Klazomenai Antik Zeytinyağı İşliği

PRSA Silver Anvil 
IPRA Golden World Award


Mucizenin Başkenti Dünyaya Kapılarını Açtı

İzmir’in antik dönemde Klazomenai adı ile anılan Urla bölgesinde yürütülen kazı çalışmaları sırasında, ana kayaya oyulmuş  bazı çukurlar ele geçirildi ve bu çukurların M.Ö. VI.yüzyıla ait bir yağhaneye, fabrika niteliğine ulaşmış bir zeytinyağı atölyesine ait olduğu anlaşıldı.

“Mucizenin Başkenti” diye adlandırılan  bu kültür mirasımız,  yürütülen kazı çalışmaları ile bütünüyle gün ışığına çıkartıldı. 

Daha sonra İşliğin, ayağa kaldırma çalışmaları başladı.Çalışmalar yine   Komili’nin sponsorlugunda gerçekleştirildi.Aslına uygun olarak   2600 yıl önceki haliyle ayağa kaldırılma çalışmalarının tamamlanmasının ardından, ilk zeytin sıkımı 2600 yıl öncesinin teknolojisi kullanılarak gerçekleştirildi. “soğuk su” ile  ayrıştırılarak elde edilen zeytinyağı, tanıtım amacıyla numaralı özel şişelerle  dünyanın dört bir tarafındaki gurmelere  ve  önemli halkla ilişkiler ajansı yetkililerine özel olarak gönderildi.

Türkiye,  zeytin ve zeytinyağı  üreticisi bir ülke olmasına karşın  Avrupa ve Amerika’da bu özelliği ile yeteri kadar bilinmiyordu. Ancak İzmir ‘in Urla ilçesinde antik çağdaki adıyla Klazomenai‘de ele geçen bu işlik, Anadolu topraklarında antik çağlardan bu yana, o dönemin  şartlarıyla en son teknolojide zeytinyağı üretimi yapıldığını ortaya koyuyor. ve Klazomenai işte bu özelliğiyle artık “Mucizenin Başkenti” olarak anılıyor ve Greenactive’in bu projesiyle  Zeytin ve Zeytinyağı tarihi yeniden yazılıyor.

Greenactive 8 yıl süren bu projesiyle, PRSA  Silver Anvil  ödülü ile IPRA’nın Golden World Award ödülüne layık görüldü.

Özel Ustalar Özel Malzemelerle kullanıldı.

İşliğin yapımında görev alan ustalar ile kulllanılacak malzemeler özenle seçildi. Bulgulardaki gibi subasman katında kullanılan  Urla taşları yine Urla'nın ünlü taş ustaları tarafından işlendi Duvarda yaklaşık olarak 4 bin kerpiç kullanıldı. Özel kalıplara dökülen 40 cm x 40 cm  boyunda 12 cm kalınlığında  hazırlanan kerpiçlerin yapımında saman, hayvan gübresi ve keçi kılı kullanıldı.