Ödüllerimiz | Lezzetin Öyküsü


IPRA Golden World Award 


Lezzetin Öyküsü ana sütünden başladı 

Bilindiği gibi insanoğlu besinini derlerken, hazırlarken, saklarken, pişirirken, sunarken lezzetliyi yaratma çabasını, besin kaplarına, besin tüketme ortamlarına da yansıtmış, kaplarda ve sofralarda, doğanın kendisine verdiği; güzeli arama, daha güzeli yaratma, üretme çabasını sürdürmüş ve her zaman en güzeli, en lezzetliyi aramış. Bugün, besinde lezzete dair bilinen ne varsa, birer birer aranmış, tekrar tekrar denenmiş. Reçeteler kulaktan kulağa, kuşaktan kuşağa yayılmış ve bütün bu birikim bir öykü olmuş, uzanmış, bugüne kadar gelmiş...

Rama bu öyküyü derledi... Rama, Anadolu'nun bilinen tüm uygarlık dönemlerine uzanarak derlediği en lezzetliyi yaratma öyküsünü, "Lezzetin Öyküsü Sergisi" adı altında, bir kültür hizmeti olarak tüketicisine sundu. Rama Lezzetin Öyküsü Sergisi'nde, Anadolu'nun bilinen tüm uygarlık dönemlerinden 1000'e yakın eser, İstanbul Akmerkez'de ve Ankara'da Gima Güriş İş Merkezi'nde sergilendi.

greenactive, Rama Lezzetin Öyküsü Sergisi ile Uluslararası Halkla İlişkiler Derneği IPRA tarafından Dünya Altın Ödülü' ne layık görüldü.  

Bebek Emziren Kadın Heykelciği

Horoztepe (mezardan)

Erken Bronz Çağı, 3. Binin sonları, M.Ö.

Bronz, 21.5 x 6.2 x 4.1

Ankara, Anadolu Medeniyetleri Müzesi,18529

Çıplak kadın, ayakta, bebek emziriyor. Kadın, sağ elini bebeğin ayaklarının yanından geçiriyor ve bunu aşağıdan destekliyor. Sol eli ile bebeğin kafasını sol göğüse doğru bastırıyor. Beş parmak her iki elde de tek tek gösterilmiş. Kadının dar alınlı geniş bir yüzü var. Büyük ihtimalle orijinalinde bir çeşit madde ile dolu olduğu düşünülen büyük oyuklu gözlerin üzerinde kabartılmış kaşlar var. Burun geniş ve düz. Ağız, iyi belirlenmiş; kısa çenenin üzerinde çatlak durumda. Kulak memeleri delik, çok geniş kulaklar. Kafanın arka tarafına doğru, sağ tarafta, saç tokasının sembolü olduğu düşünülen sarmal bir çıkıntı var. Uzun boyun, enli omuzlar. Gövde silindir biçiminde, kalçalar dar. Pubik bölge tersine çevrilmiş üçgen şeklinde.  Kalçalar  arkaya doğru abartılı bir biçimde derin bir ayırım gösterilerek şişirilmiş. Bacakların üst kısmı bükülmüş. Ayaklar geri kalan bedene oranla çok büyük. Topuklar çıkıntılı. Ayak tırnakları çizilmiş.