Ödüllerimiz | Rama Cansuyu

IPRA Golden World Award 
IPRA Certificate of Excellence


Dünya Kuşlarının Başkenti  Can buldu

Yıllardır kuşların başkenti olarak bilinen, tatlı ve tuzlu eko sistemlerinin bir arada bulunduğu önemli sulak alanlarından İzmir Kuş Cenneti İzmir’in 30 kilometre kuzeyinde Çiğli, Menemen ile sınırlanmış 8000 hektarlık alandır.

Nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya bulunan Tepeli Pelikanların ve İzmir Yalı Çapkınlarının yanısıra, Filamingoların ve daha yüzlerce kuş türünün barındığı bu alan, binlerce yıl yaz ve kış göçmen kuşların vazgeçilmez mekanı Gediz nehrinin yatağının değiştirilmesi, tarım alanlarında kullanılan zirai ilaçlı sulara ek olarak bölgede baş gösteren kuraklık, kuşların üreme, beslenme ve konaklama alanı sazlıkları yok etti. Bu nedenle yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalan İzmir Kuş Cennetini tek kurtaracak olan tatlı suyun bir an önce bölgeye getirilmesi zorunlu olmuştu İşte bu anda greenactive PR’ın hazırladığı  PR “Cansuyu” projesini ile başlalan . Çalışmalar sonucun çevrede sondajlar yapılmış kuşların ihtiyacı olan sazlıklara 5 kilometre uzaklıktaki terkedilmiş Süzbeyli köyünde bulunan cansuyu, 5 ay gibi kısa bir sürede bölgeye akıtıldı.

CANSUYU halen akmaya ve bölgeye can vermeye devam ediyor..

Ekolojik denge korunduğu, kuşların yaşaması için gerekli su sağlandığı sürece Dünya kuşlarının başykenti olarak anılan İzmir Kuş Cenneti değişik türlerdeki kuşların barındığı ve ürediği bir yer olmaya devam edecek. Çünkü biliyoruz ki ; ”Bir Gün Gider De Dönmezlerse Kaybolan Kuşlar Değil Yaşam Sevincimiz Olacak."

Böyle bir cenneti yok olmaktan kurtarmanın ve bu cenneti gelecek nesillere bırakmanın onurunu ve mutluluğunu yaşıyoruz. greenactive  PR bu hizmeti insana ve doğaya sevgi borcu bildi. Daha güneşli, daha güzel  bir dünya için.

Greenactive PR bu projesiyle  IPRA Golden World Award   ve Birleşmiş Milletler   özel ödülüne  layık görüldü.